How I Get Paid to Shop for Groceries

As a family of 6, it is important to me that we get the most bang for our buck, especially when it comes to our grocery bill. We have 4 boys, ages 16, 14, 12 & 9. Thankfully they don’t like steak yet because buying groceries for our troops can cost us a lot of money. I remember one week where our groceries total was equivalent to one day’s work. That was my breaking point. At that moment I knew there had to be a better way.

Free Empowering Cell Phone Backgrounds

As a mom and wife who prides herself on buying good quality products for my family, I knew there was no way I was going to sacrifice the quality of the products I purchase to save money. Also, this action does not align with my money mindset and beliefs, nor the mantra that I live my life by, which is to Live Beyond Satisfied.

I Even Got A Free Turkey!

Through research, shopping, mathematical calculations and store hopping I figured out the method that works for me to save 20% to 30% on groceries. And sometimes, depending on the sales and specials, I can save even more. For example, in December I received my Christmas turkey for free!

I Saved 33% On This Shopping Trip

My last trip to the grocery store was no exception. With a bit of elbow grease, researching and a 2-hour trip to the grocery store, I saved 33% on my grocery bill. This percentage consists of sales, price matching and store points. I did not purchase products that I would not have normally purchased, just to gets points or save money. I personally don’t need 10 cans of spam to save $5.00. Our family will go through everything I purchased. Some of the items I bought in bulk so that they last, and I won’t have to purchase these items every week.

Here is some of the treasure from the big haul!

Leading With Points

I started my entire process with my meal planning process, which you can read HERE, from there I checked my store app for the points that they were offering on the products on my list. Lucky me this trip happened on a weekend that was some sort of super-duper point weekend. I accumulated 37,900 points, which is equivalent to $37.90. To give you a clear picture, on average I would receive 3,000 to 7,000 points per shopping trip. The point program I use is listed in the resource section below.

Here are most of my points from the big haul. 5,700 points are shown elsewhere on the receipt. Also, my total is actually $329.00 as my cashier made an error, which I will be getting the money back.

I also checked all the sales at my store and used Flipp to price match as many products and items as possible. According to my groceries list, everything but 10 items were price-matched. Through these two methods I saved $106.60. It feels so good to save money. It almost feels like the store is paying you to shop there.

I Got Paid $72.25 per Hour

Between my meal planning process, the point system, the sales and price matching I save $144.50 on groceries. My total bill was $329.00+taxes, which is $80.00 more than I normally spend on groceries. However, the overage was due to buying multiple items in bulk: meat from the deli and the butcher, granola bars, Ziploc bags, pop (for the boys), waffles, toilet paper, ice cream, bagels, chips and crackers. This way I save additional money, per item, and I don’t need to purchase these items for a few weeks.  

It was like I was paid $72.25/hour to grocery shop for the family. I must say that it not half bad. Have you ever calculated how much you are theoretically paying yourself to grocery shop? Because of the mindset I have around money every moment of my time has value and I always like to know what the value is.

Here are a few of the items that I purchased, with the regular cost and the price I paid.

Coca-Cola products reg. $5.28 Sara paid $2.25
Ritz Crackers reg. $7.48 Sara paid $2.28
Waffles (Eggos) reg. $3.58 Sara paid $1.72
Pepperettes reg. $9.97 Sara paid $4.75
Drumsticks reg. $6.98 Sara paid $2.73
Peppers reg. $4.97 Sara paid $2.67
Quaker Granola Bars reg. $2.28 Sara paid $0.68 – BIG SCORE!

With the points that I earned, I then purchased an electric grill. Something I have always wanted. I never purchased one because I didn’t see a need for one… until I had to make 40 pancakes using 2 frying pans. Again, my time is worth more than flipping flapjacks for 2 hours. To say that I am excited about my new grill is an understatement.

I would love to see you get paid to grocery shop for your family. I would love to see you keep your hard-earned money in your pocket. I would love to see you get as excited about buying groceries as I am.

1 Comment

  1. Shelly on February 5, 2019 at 5:31 am

    Ido these too shop at superstore and always use The flipp app!!

Leave a Comment